pondělí 23. února 2009

Myty o vareni na plynu v Jizni Americe

Ahoj,

Po tom, co jsme jeden den kraceli po spalenisti v Torres del Paine (nejslavnejsim to Chilskem - ne-li celkove Jihoamerickem narodnim parku), ktere "vytvoril" pred par lety jeden Cech. A diky tomu se nase zeme stala zde velmi znamou (vim, ze negativni reklama je taky reklama - ale uvazovat o tom takto je humor dost cerny). A po tom, co jsem videl, jak naprosta vetsina Cechu tady pouziva benzinove varice - casto zpusobem, ze delani stredne velkeho taboraku, je podstatne mensim rizikem, ze se neco zapali, jsem se rozhodl, ze tu napisu par slov o vyhodach vareni na plynu a taky o dostupnosti propan-butanovych bomb v Jizni Americe.
Vim, ze vetsinu lidi toto vubec nebude zajimat, ale treba sem casem nekdo pojede, takze se mu tyto informace muzou hodit.
Ja sam, kdyz jsem si shanel informace o techto vecech, tak jsem nikde nebyl schopen najit, jestli se tu normalni propanbutanove bomby se zavitem (typy na klasicky VAR varic) daji sehnat. Ani na strankach VARu o tom nic nepisi, naopak jsem nasel dost stranek, kde se pise, ze tyto bomby tady nejsou k dostani. Nakonec me zachranil jeden kluk v Alpine (ex-Elias) Sportu na Josefske, ktery tu byl a rikal, ze sehnat bomby nebyl zadny problem. Cesi, co jsem s nimi tady mluvil, ale nikoho takoveho nepotkali, takze zatimco vsechny ostatni narody vari na plynu, Cesi tu vari temer vyhradne na benzinovych varicich MSR - stejnych, jakym Smitak zapalil pred par lety Torres del Paine (jeste jsem zaznamenal stare lihove varice).

Takze, nase zkusenosti plati jen pro Bolivii, Chile a Argentinu a jsou nasledujici:

Plynove bomby tu lze sehnat vsude. V Chile v kazdem trochu vetsim meste jsou nakupni centra typu "Vankovka", kde byvaji minimalne 3 obchody (Fallabela, Ice Polar, Ripley apod.), ktere maji sekci "outdoor", kde se bomby daji koupit (je sice mozne, ze je to sezonni zbozi), ale krome nich je tu taky spousta mensich outdoor obchodu - to ale spis plati pro Patagonii, Lake District a vubec mista, kam se jezdi na treky. Bomby jsme ale kupovali i v mistech, kde se zadne treky nedelaji (napr. Severoargentinska Salta). Jediny problem by mohl byt v Bolivii - bomby jsem videl jen v La Pazu, ale mozna je to proto, ze jsem je nepotreboval a neshanel. Celkove se ale da rict, ze tyto bomby je tu podstatne snazsi koupit, nez u nas.
Vsechny bomby jsou vyrabeny v Koreji a maji jen ruzny potisk pro ruzne spolecnosti. Pomer butan-propan je 75%:25%, ale muze se to menit. Varili jsme na bombe stare par let, co nam dali kluci z Brazilie a ta mela pomer 90%:10% (a za moc nestala). U nas jsou, pokud se dobre pamatuju, VAR bomby s pomerem 65%:35% a Coleman s 70%:30%, rozdil vuci nim jsem nezaznamenal.
Ceny jsou o dost lepsi nez u nas.

Znacka Doite - nejrozsirenejsi po celem Chile, ale i na severu Argentiny a v La Pazu - je nejlevnejsi. Mala, 230g, bomba stoji asi 45-50 Kc. Velka 460g do 100Kc (ale dost casto ji nemaji).
Znacka FG - nejcastejsi v Argentinske Patagonii, obcas i na jihu Chile. Mala bomba 230g bomba za 120-130 Kc. Velkou bombu jsme tu nevideli.
Znacka Primus - Videl jsem jen jednou v Punta Arenas. Mala bomba za 100 Kc. Velkou jsme taky nevideli.

Na to, ze jsou to naprosto totozne vyrobky, jsou cenove rozdily podezrele velke, ale s tim my nic nenadelame.

Jakys-takys zdroj informaci o obchodech, kde bomby jsou, je stranka www.doite.cl . Nam pomohla na zacatku, kdyz jsme tyto bomby shaneli po Santiagu.

Co se tyce benzinu, naprosta vetsina Cechu tam lije "typicky" natural, coz taky riziko zapaleni neceho nesnizi. Takze pokud uz se nekdo rozhodnete MSR brat, tak technicky benzin, se tu rekne "bensina blanca" a da se koupit pokud me mistni nekecali v nejakych potrebach pro domacnost. Nicmene tuto informaci mam z druhe ruky a zkusim ji jeste overit.

Prosim neberte tento prispevek jako negativni reklamu na varice MSR, sam tento varic vlastnim a vim, ze jsou mista (JV Asie), kde je proste nutny. A taky vim, ze se na nem pri trose zkusenosti da vicemene bezpecne varit (procestoval jsem s nim JV Asii, Novy Zeland - tam je taky plyn snadno k dostani a Kretu). Stale ale plati, ze neznam nikoho, kdo by se s nim odvazil varit ve stanu, coz o necem svedci.

Jinak co se tyce toho spaleniste v Torres del Paine, tak je to smutny pohled, ale patrne to neni zas takova tragedie. Ono totiz lze v ruznych castech narodniho parku najit ruzne stare stopy po pozarech, ktere postupne zarustaji, takze ono tam hori asi docela pravidelne. Nicmene toto spaleniste bude asi hodne videt jeste nejmin 100 let (tipuju podle podobneho spaleniste, ktere je nedaleko v parku Los Glacieros a jeste po 100 letech tam trci spousta zuhelnatelych kmenu, jinak ale mezitim uz roste pekny novy les).

Toz to je tak vse co jsem k tomu chtel napsat. Pokud prosim mate jine informace, jine zkusenosti, nebo jiny nazor na vareni na benzinu, tak mi sem prosim napiste do diskuse - stejne tak pokud mate nekdo zkusenosti z Peru, Ekvadoru, Venezuely a jinych jihoamerickych zemi kde jsme jeste nebyli.

Zkusim taky tento clanek semtam aktualizovat.

Vasek

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Takovej par stromecku, ti s tim nadelaji... Nas rybiz vypada nejak tak podobne.

Vašek řekl(a)...

No tak... :D